Saturday Soccer League

The Saturday soccer league is the only full field adult soccer league in the valley.  It’s the full field game which focuses on both casual and competitive adult soccer games in the east valley with the focus on Tempe, Chandler, Mesa, and Scottsdale.  We do run soccer leagues in other parts of the valley and host soccer tournaments year round but our focus is in Tempe soccer leagues.  We started with seven soccer teams in Mesa but now boast in excess of twenty-four teams in the Tempe soccer league.  The Tempe soccer league includes the over 35 division that plays in the afternoon after the youth leagues.  We will continue to grow our soccer leagues reaching down to Chandler, Gilbert, and Mesa and always welcome motivated individuals to help promote us around the valley. If you want to join in on the fun contact the league.

Open Championship Winner
AZ Rangers win Spring 2016 Championships!

Heavy Petting Zoo win the Fall 2016 Championship!

Open Wooden Spoon Winner
Heavy Petting Zoo win the Summer 2016 Wooden Spoon!

Fuel FC win the Fall 2016 Wooden Spoon!

Over 35 Championship Winner
United FC win the Fall 2016 Championship!

Over 35 Wooden Spoon Winner
Sporting FC win the Fall 2016 Wooden Spoon!

Soccer Home Page

To Join Contact: phil@azsportsleague.com

Canyon Standings & Golden Boot
team color wins loses ties gf ga gd pts
Carlisle FC White 4 1 2 14 9 5 14
Fuel FC Red / Black 4 2 1 12 9 3 13
Red Rock FC Dark Blue 4 2 1 24 9 15 13
ATSU Rams Black 3 2 2 12 10 2 11
Heavy Petting Zoo White 3 3 1 20 14 6 10
Mission FC White OR Gold 2 3 2 15 13 2 8
Red Devils Red / Black 1 2 4 16 13 3 7
Dragons Lime Green 0 6 1 5 17 -12 1

Player Name Team Goals
Joe McCoullough Heavy Petting Zoo 9
Mike Clark Fuel FC 5
Mark Pearse Red Rock 4
Javier Velo ATSU Rams 4
Oscar Rochin Red Rock 4
Jason Konopaske Red Rock 4
Chris Lundberg Mission 4
Brian Drengson Mission 4
Landon Fowler Red Devils 3
Jason Lin Red Rock 3
Matt Berrill Heavy Petting Zoo 3
Marcus Sontag Red Rock 3
Tim Gobel Carlisle 2
Brian Holmes Carlisle 2
Brian Wolynia Mission 2
Dallin Yarrington ATSU Rams 2
Troy Stone Fuel FC 2
Wes Pattenbarger Carlisle 2
Eric Ontiveros Carlisle 2
Afan Nuambuoma ATSU Rams 2
Kyle Hayden Heavy Petting Zoo 2
Jan Smaack Red Devils 2
Ivan Mendoza Red Rock 2
Grant Blunt Mission 2
Matt Maier Mission 2
Reid Richardson Red Devils 2
Devon Parshall Dragons 1
Beto Rios Heavy Petting Zoo 1
Julius ??? Heavy Petting Zoo 1
Sebastian Carden Heavy Petting Zoo 1
Paul Wortheim Red Devils 1
Robert Kearns Red Devils 1
Vince Rullo Red Devils 1
Patrick Marques Red Devils 1
Robert Dibacko Red Devils 1
Matt Pengelley Red Devils 1
Andy Cannatta Red Devils 1
Zac Plis Red Devils 1
Deitrich Geister Fuel FC 1
Dan Jones ATSU Rams 1
Thad Madzelonka Carlisle 1
Dan Stueber Carlisle 1
James Russell Carlisle 1
Glen Tenorrio Red Rock 1
Miguel Arreola Red Rock 1
Brian ?? Fuel FC 1
Rene Michell Fuel FC 1
Abel Satari Fuel FC 1
Ivan Villega Red Devils 1
Mick Mulligan Heavy Petting Zoo 1
David martinez Heavy Petting Zoo 1
Dan Cirocco Heavy Petting Zoo 1
Tyler Traman Mission 1
Luis Mario Red Rock 1
Jake Little Dragons 1
Anthony Navarette Dragons 1
Jacob Tivoff ATSU Rams 1
Luis Velo ATSU Rams 1
Enrique Ordonue ATSU Rams 1
Farzad Ghayour Fuel FC 1
Keith Sangston Carlisle 1

Legends Standings & Golden Boot – D1
team color wins loses ties gf ga gd pts
United FC Red/Blue 6 0 0 32 4 28 18
Pensioners FC Black/White 5 1 0 25 6 19 15
Sporting White 4 2 1 20 8 12 13
Arsenal Blue/White 3 2 1 12 12 0 10
Internacional Red/Black 2 2 3 19 9 10 9
D Wanka Green 2 3 1 9 13 -4 7
AZ Fire Maroon 2 3 1 11 16 -5 7
Matadors Yellow 0 5 1 5 29 -24 1
Vikings Orange 0 6 0 6 41 -35 0

Player Name Team Goals
Nathan Howard United FC 12
Darren Lipscomb Pensioners 8
Fabian Calvo Internacional 8
Greg Nunnally D’Wanka 5
Chris Burnham Arsenal 5
Mark Campbell Pensioners 4
James Boren Pensioners 4
Oscar Duran Internacional 4
Jeff Davis Arsenal 4
Samuel Ghenadie Sporting 4
Javier Jimenez Sporting 4
Antonio Antonioni United FC 3
Greg Burke Pensioners 3
Christian Wolf Internacional 3
Keith Kuneofer United FC 3
Mag Delgadillo Sporting 3
Rogelio Cortez Sporting 3
Garrett Schmidt AZ Fire 3
Bryan Aplass AZ Fire 3
David Hill Vikings 2
Juan Franco United FC 2
Mike Furst United FC 2
Manuel Chavez Sporting 2
Rob Bennett Pensioners 2
Chris Thomas D’Wanka 2
Sunil Ciszeski AZ Fire 2
Jan Erik Saue AZ Fire 2
Rigo Arsenal 2
Jeremy Bauernfeind United FC 2
Matt Orodeza Sporting 2
Jeff Rex Matadors 2
Doug Whitehead Vikings 1
Hasim Omain Vikings 1
Johan Karrason Vikings 1
Arturo Vikings 1
Nate Allen United FC 1
Josh M United FC 1
Sergio M United FC 1
Todd Taylor United FC 1
Steve Reid United FC 1
Juan Tisauro United FC 1
Goveid Buchanan United FC 1
Manuel Campos Sporting 1
Moises Marthoe Sporting 1
Alex Horton Pensioners 1
Bjoren Hagen Pensioners 1
Brian Borden Pensioners 1
Trew Schow Pensioners 1
Mario Jimenez Matadors 1
Nat Butler Matadors 1
Ruben Castellanos Matadors 1
Junior Hernandez Internacional 1
Guillermo Frausto Internacional 1
Victor Gomez Internacional 1
Sergio Contreras Internacional 1
Francisco Castro AZ Fire 1
Anthony Estrada D’Wanka 1
Brandon Skyler D’Wanka 1
Robert Tullock Arsenal 1

Partly Cloudy
Monday

High 82°
/
Low 57°

Partly Cloudy
Tuesday

High 80°
/
Low 56°

Clear
Wednesday

High 86°
/
Low 57°

Clear
Thursday

High 88°
/
Low 60°

Clear
Friday

High 73°
/
Low 53°

Saturday Soccer Schedule
Date Time Teams Park / Results Field / Points
21-Jan 8:00am Bennedict Field #1
21-Jan 8:00am Rain out games will be Bennedict Field #2
21-Jan 8:00am made up at the end of Bennedict Field #4
21-Jan 10:00am the season Bennedict Field #1
21-Jan 10:00am Bennedict Field #2
21-Jan 10:00am Bennedict Field #4
21-Jan 12:00pm Bennedict Field #1
21-Jan 12:00pm Bennedict Field #2
21-Jan 12:00pm Bennedict Field #4
21-Jan
Check the Schedule Each Week
28-Jan 8:00am Fuel FC at Mission FC 2 – 0 3 / 0
28-Jan 8:00am Dragons at Red Rock FC 0 / 3
28-Jan 8:00am ATSU Rams at Carlisle FC 2 – 3 0 / 3
28-Jan 10:00am Heavy Petting Zoo at Red Devils 4 – 2 3 / 0
28-Jan 10:00am Arsenal FC at United FC 2 – 5 0 / 3
28-Jan 10:00am Internacional FC at D-Wanks 0 – 0 1 / 1
28-Jan 12:00pm AZ Fire at Sporting FC 2 – 4 0 / 3
28-Jan 12:00pm Bennedict Field #2
28-Jan 12:00pm Pensioners FC at Vikings 5 – 3 3 / 0
28-Jan Bye at Matadors
Waivers Are Due
4-Feb 8:00am United FC at Matadors 6 – 1 3 / 0
4-Feb 8:00am Red Devils at Carlisle FC 2 – 2 1 / 1
4-Feb 8:00am Pensioners FC at Sporting FC 0 – 1 0 / 3
4-Feb 10:00am Heavy Petting Zoo at Red Rock FC 2 – 3 0 / 3
4-Feb 10:00am ATSU Rams at Mission FC 1 – 0 3 / 0
4-Feb 10:00am Dragons at Fuel FC 1 – 5 0 / 3
4-Feb 12:00pm Internacional FC at AZ Fire 2 – 2 1 / 1
4-Feb 12:00pm Bennedict Field #2
4-Feb 12:00pm Arsenal FC at Vikings 5 – 1 3 / 0
4-Feb Bye at D-Wanks
11-Feb 8:00am Fuel FC at ATSU Rams 1 – 3 0 / 3
11-Feb 8:00am Heavy Petting Zoo at Dragons 6 – 1 3 / 0
11-Feb 10:00am Red Devils at Mission FC 2 – 2 1 / 1
11-Feb 10:00am Carlisle FC at Red Rock FC 2 – 2 1 / 1
11-Feb 12:00pm Pensioners FC at Arsenal FC 3 – 0 3 / 0
11-Feb 12:00pm Internacional FC at Matadors 3 / 0
11-Feb 2:00pm Sporting FC at D-Wanks 4 – 0 3 / 0
11-Feb 2:00pm AZ Fire at Vikings 4 – 0 3 / 0
11-Feb United FC at Bye
18-Feb 8:00am
18-Feb 8:00am Games moved to the end of schedule
18-Feb 10:00am
18-Feb 10:00am
18-Feb 12:00pm
18-Feb 12:00pm
18-Feb 2:00pm
18-Feb 2:00pm
18-Feb
25-Feb 8:00am Fuel FC at Heavy Petting Zoo 0 – 4 0 / 3
25-Feb 8:00am Red Devils at ATSU Rams 1 – 1 1 / 1
25-Feb 10:00am Carlisle FC at Dragons 2 – 0 3 / 0
25-Feb 10:00am Red Rock FC at Mission FC 2 – 3 0 / 3
25-Feb 12:00pm Sporting FC at United FC 0 – 2 0 / 3
25-Feb 12:00pm Matadors at Pensioners FC 1 – 7 0 / 3
25-Feb 2:00pm Vikings at Internacional FC 1 – 7 0 / 3
25-Feb 2:00pm D-Wanks at AZ Fire 4 – 1 3 / 0
25-Feb Arsenal FC at Bye
4-Mar
4-Mar No Fields, No Games, No Fun….
4-Mar
11-Mar 8:00am Red Rock FC at ATSU Rams 2 – 0 3 / 0
11-Mar 8:00am United FC at AZ Fire 5 – 0 3 / 0
11-Mar 8:00am D-Wanks at Pensioners FC 0 – 5 0 / 3
11-Mar 10:00am Matadors at Arsenal FC 2 – 2 1 / 1
11-Mar 10:00am Red Devils at Fuel FC 1 – 1 1 / 1
11-Mar 10:00am Carlisle FC at Heavy Petting Zoo 2 – 0 3 / 0
11-Mar 12:00pm Sporting FC at Internacional FC 1 – 1 1 / 1
11-Mar 12:00pm Bennedict Field #2
11-Mar 12:00pm Mission FC at Dragons 6 – 0 3 / 0
11-Mar Vikings at Bye
18-Mar Make-Up from week 1
18-Mar 8:00am Pensioners FC at Internacional FC 4 – 1 3 / 0
18-Mar 8:00am Matadors at D-Wanks 0 – 4 0 / 3
18-Mar 8:00am Mission FC at Heavy Petting Zoo 3 – 3 1 / 1
18-Mar 10:00am Arsenal FC at Sporting FC 2 – 1 3 / 0
18-Mar 10:00am Fuel FC at Carlisle FC 2 – 0 3 / 0
18-Mar 10:00am Red Rock FC at Red Devils 2 – 1 3 / 0
18-Mar 12:00pm Vikings at United FC 0 / 3
18-Mar 12:00pm Bennedict Field #2
18-Mar 12:00pm Dragons at ATSU Rams 2 – 2 1 / 1
18-Mar Bye at AZ Fire
25-Mar Make Up Games from Feb 18th
25-Mar 8:00am United FC at D-Wanks 3 – 1 3 / 0
25-Mar 8:00am ATSU Rams at Heavy Petting Zoo 3 – 1 3 / 0
25-Mar 8:00am Dragons at Red Devils 1 – 7 0 / 3
25-Mar 10:00am Arsenal FC at Internacional FC 1 – 0 3 / 0
25-Mar 10:00am Red Rock FC at Fuel FC 0 – 1 0 / 3
25-Mar 10:00am Mission FC at Carlisle FC 1 – 3 0 / 3
25-Mar 12:00pm Matadors at AZ Fire 1 – 2 0 / 3
25-Mar 12:00pm Vikings at Sporting FC 0 / 3
25-Mar
25-Mar Bye at Pensioners FC
1-Apr 1st Week of Playoffs for Open Division
1-Apr 8:00am G1: Carlisle FC at ATSU Rams Bennedict Field #2
1-Apr 8:00am G2: Fuel FC at Red Rock FC Bennedict Field #3
1-Apr 8:00am G3: Heavy Petting Zoo at Dragons Bennedict Field #4
1-Apr 10:00am G4: Mission FC at Red Devils Bennedict Field #2
1-Apr 10:00am Internacional FC at United FC Bennedict Field #3
1-Apr 10:00am AZ Fire at Pensioners FC Bennedict Field #4
1-Apr 12:00pm D-Wanks at Arsenal FC Bennedict Field #3
1-Apr 12:00pm Vikings at Matadors Bennedict Field #4
1-Apr 2:00pm Bennedict Field #4
1-Apr Sporting FC at Bye
8-Apr Championship Week for Open Division
8-Apr 8:00am Open Championship: Winner G1 vs Winner G2 Bennedict Field #1
8-Apr 8:00am Open Wooden Spoon: Winner G3 vs Winner G4 Bennedict Field #2
8-Apr 8:00am United FC at Pensioners FC Bennedict Field #4
8-Apr 10:00am AZ Fire at Arsenal FC Bennedict Field #1
8-Apr 10:00am Sporting FC at Matadors Bennedict Field #2
8-Apr 10:00am D-Wanks at Vikings Bennedict Field #4
8-Apr 12:00pm Bennedict Field #1
8-Apr 12:00pm Bennedict Field #2
8-Apr 12:00pm Bennedict Field #4 (formerly #5)
Internacional FC at Bye
15-Apr 8:00am Bennedict Field #1
15-Apr 8:00am Easter Weekend Bennedict Field #2
15-Apr 10:00am (Currently Bye) Bennedict Field #1
15-Apr 10:00am Bennedict Field #2
15-Apr 12:00pm Bennedict Field #1
15-Apr 12:00pm Bennedict Field #2
1st Week of Playoffs for O35
22-Apr 8:00am G1: Seed 4 vs Seed 1 (O35 div) Bennedict Field #1
22-Apr 8:00am G2: Seed 2 vs Seed 3 (O35 div) Bennedict Field #2
22-Apr 10:00am G3: Seed 8 vs Seed 5 (O35 div) Bennedict Field #1
22-Apr 10:00am G4: Seed 7 vs Seed 6 (O35 div) Bennedict Field #2
22-Apr 12:00pm Bennedict Field #1
22-Apr 12:00pm Bennedict Field #2
22-Apr 2:00pm Bennedict Field #1
22-Apr 2:00pm Bennedict Field #2
29-Apr 8:00am Championship Week for Over 35 Bennedict Field #1
29-Apr 8:00am O35 Wooden Spoon: Winner G3 vs Winner G4 Bennedict Field #2
29-Apr 8:00am O35 Championship: Winner G1 vs Winner G2 Bennedict Field #4 (formerly #5)
29-Apr 10:00am Bennedict Field #1
29-Apr 10:00am Bennedict Field #2
29-Apr 10:00am Bennedict Field #4 (formerly #5)
29-Apr 12:00pm Bennedict Field #1
29-Apr 12:00pm Bennedict Field #2
29-Apr 12:00pm Bennedict Field #4 (formerly #5)

Subscribe to our newsletter!
Subscribe