logo1

 

Sunday Adult Soccer League

The EVPL was created to bring the best adult soccer program possible to the state.  We are passionate about providing a quality league experience for all our players and teams to enjoy the beauitful game.

Games are played on Sundays at 9am, 11am, 1pm or 3pm in Tempe, Phoenix, Scottsdale and Mesa.

We have multiple divisions of play with some of the best amateur soccer players in the state but also divisions for all skill levels so everyone is welcome to join in.

We’re committed to being the best and welcome all teams to join us as we continue to grow together as a community.

Seasons generally run: January – April (Winter Season) April- May (Spring Season) July- August (Summer Season) and September -December (Fall Season).

Soccer Home Page

To Join Contact: adam@smallgoalsoccer.com

Reigning Champions

2018 Winter Division 1 Champions // Diamonds F.C

2018 Winter Division 2 Champions // Phoenix Celtic F.C

2018 Winter Division 3 Champions  // AZ Rangers

2018 Winter Division 4 Champions // AZ Vietnam

Sunday Division 1 Standings
team color wins loses ties gf ga gd pts
LWFC Pink 4 1 2 9 3 6 14
Phoenix Celtic Bhoys Green 4 1 2 13 8 5 14
Effen Soccer F.C Grey 4 2 1 14 10 4 13
#fcphoenix Baby Blue 4 2 1 11 8 3 13
The Reds Blue/White 4 3 0 9 10 -1 12
Incinerators Green 2 4 1 11 14 -3 7
AZ Rangers Orange 1 4 2 12 15 -3 5
UMB F.C White 1 6 0 14 24 -10 3
Golden Boot Division 1
Player Name Team Goals
Dylan McCauley Effen Soccer F.C 4
John Goetchius AZ Rangers 4
John Howe UMB F.C 3
Eric Turner The Reds 3

Sunday Division 2 Standings
team color wins loses ties gf ga gd pts
LMIC Turqouise 5 1 1 19 5 14 16
Celtic Old Firm Green/White 4 2 1 15 10 5 13
Slightly Athletico Yellow/Black 3 1 3 13 9 4 12
KoronaF.C Red/White 3 2 2 24 16 8 11
AZ Vietnam Blue 2 3 2 12 15 -3 8
Lightspeed F.C Red 2 4 1 10 25 -15 7
Los Blancos White 2 5 0 14 18 -4 6
SMV Red 2 5 0 8 17 -9 6
Golden Boot Division 2
Player Name Team Goals
Ami Hanan Korona F.C 12
Timmy Lee AZ Vietnam 8
Bryce Fix Lightspeed F.C 4
Bartosz Kuczyc Slightly Athletico 3

Sunday Division 3 Standings
team color wins losses Ties gf ga gd pts
D.O.B Orange/Black 6 0 0 21 7 14 18
Seytans Baby Blue 5 1 0 18 5 13 15
Strictly Business Spartans Black 3 3 0 11 11 0 9
F.C Armada Baby Blue 2 3 1 12 8 4 7
BG Lions TBA 2 3 1 19 16 3 7
Bulletproof Tigers Green 1 4 1 11 28 -17 4
Octavian F.C Maroon 0 5 1 6 23 -17 1
Golden Boot Division 3
Player Name Team Name Goals
Bruce Hatton Slightly Athletico 7
Andrew Hammock Octavian F.C 4
Currently
Currently
Currently
Currently
Currently
Currently
Sunday Soccer Schedule
Date Time Fixture Division   Location Field #
4/8/18 8:00 AM Phx Celtic Old Firm vs. LMIC 2 1-2 Benedict Park 1
4/8/18 10:00 AM Lightspeed F.C vs. Slightly Athletico 2 2-2 Benedict Park 1
4/8/18 12:00 PM 2 Benedict Park 1
4/8/18 8:00 AM AZ Vietnam vs. SMV 2 1-2 Benedict Park 2
4/8/18 10:00 AM AZ Rangers vs. LWFC 1 0-1 Benedict Park 2
4/8/18 12:00 PM Korona F.C vs. Los Blancos 2 7-2 Benedict Park 2
4/8/18 8:00 AM Incinerators vs. UMB F.C 1 1-4 Benedict Park 3
4/8/18 10:00 AM The Reds vs. Effen Soccer F.C 1 1-2 Benedict Park 3
4/8/18 12:00 PM Bulletproof Tigers vs. F.C Armada 3 1-5 Benedict Park 3
4/8/18 8:00 AM Octavian F.C vs. Seytans 3 1-3 Benedict Park 4
4/8/18 10:00 AM Wings F.C vs. #fcphoenix – Semi Final 1 1-0 Benedict Park 4
4/8/18 12:00 PM Red Devils vs. Diamonds F.C – Semi Final 1 0-3 Benedict Park 4
Week 2
4/15/18 8:00 AM AZ Vietnam vs. Los Blancos 2 1-0 Benedict Park 1
4/15/18 10:00 AM Incinerators vs. AZ Rangers 1 2-0 Benedict Park 1
4/15/18 1:00 PM Wings F.C vs. Diamonds F.C 1 3-6 Scottsdale Sports Plex Field 6 1
4/15/18 8:00 AM Korona F.C vs. LMIC 2 1-5 Benedict Park 2
4/15/18 10:00 AM Effen Soccer vs. UMB F.C 1 3-1 Benedict Park 2
4/15/18 12:00 PM SMV vs. Lightspeed F.C 2 1-3 Benedict Park 2
4/15/18 8:00 AM D.O.B vs. BG Lions 3 7-3 Benedict Park 3
4/15/18 10:00 AM Strictly Business Spartans vs. Octavian F.C 3 3-2 Benedict Park 3
4/15/18 12:00 PM F.C Armada vs. Seytans 3 1-4 Benedict Park 3
4/15/18 8:00 AM #fcphoenix vs. LWFC 1 0-0 Benedict Park 4
4/15/18 10:00 AM Celtic Old Firm vs. Slightly Athletico 2 2-1 Benedict Park 4
4/15/18 12:00 PM Phoenix Celtic Bhoys vs. The Reds 1 3-0 Benedict Park 6
Week 3
4/22/18 8:00 AM F.C Armada vs. DOB 3 0-1 Benedict Park 1
4/22/18 10:00 AM AZ Vietnam vs. Slightly Athletico 2 2-2 Benedict Park 1
4/22/18 12:00 PM Seytans vs. Strictly Business Spartans 3 2-0 Benedict Park 1
4/22/18 8:00 AM Incinerators vs. The Reds 1 1-2 Benedict Park 2
4/22/18 10:00 AM Bulletproof Tigers vs. BG Lions 3 6-5 Benedict Park 2
4/22/18 12:00 PM LMIC vs. SMV 2 3-1 Benedict Park 2
4/22/18 8:00 AM Phx Celtic Bhoys vs. UMB F.C 1 2-1 Benedict Park 3
4/22/18 10:00 AM Celtic Old Firm vs. Los Blancos 2 3-0 Benedict Park 3
4/22/18 12:00 PM Benedict Park 3
4/22/18 8:00 AM Effen Soccer F.C vs. LWFC 1 0-1 Benedict Park 4
4/22/18 10:00 AM #fcphoenix vs. AZ Rangers 1 2-1 Benedict Park 4
4/22/18 12:00 PM Lightspeed vs. Korona F.C 2 0-5 Benedict Park 4
Week 4
4/29/18 8:00 AM Seytans vs. DOB 3 2-3 Benedict Park 1
4/29/18 10:00 AM Bulletproof Tigers vs. Octavian 3 2-2 Benedict Park 1
4/29/18 12:00 PM BG Lions vs. Strictly Business Spartans 3 2-1 Benedict Park 1
4/29/18 8:00 AM SMV vs. Los Blancos 2 3-1 Benedict Park 2
4/29/18 10:00 AM Slightly Athletico vs. LMIC 2 0-0 Benedict Park 2
4/29/18 12:00 PM Benedict Park 2
4/29/18 8:00 AM AZ Vietnam vs. Korona F.C 2 3-3 Benedict Park 3
4/29/18 10:00 AM Rangers vs. Effen Soccer F.C 1 2-5 Benedict Park 3
4/29/18 12:00 PM Celtic Old Firm vs. Lightspeed F.C 2 0-2 Benedict Park 3
4/29/18 8:00 AM UMB F.C vs. The Reds 1 2-3 Benedict Park 4
4/29/18 10:00 AM LWFC vs. Phx Celtic Bhoys 1 1-1 Benedict Park 4
4/29/18 12:00 PM Incinerators vs. #fcphoenix 1 1-3 Benedict Park 4
Week 5
5/6/18 8:00 AM AZ Vietnam vs. LMIC 2 0-3 Dobson High School North Field 1
5/6/18 10:00 AM Incinerators vs. Phx Celtic Bhoys 1 4-2 Dobson High School North Field 1
5/6/18 12:00 PM Celtic Old Firm vs. SMV 2 3-0 Dobson High School North Field 1
5/6/18 8:00 AM DOB vs. Octavian F.C 3 2-1 Dobson High School North Field 2
5/6/18 10:00 AM UMB F.C vs. AZ Rangers 1 4-8 Dobson High School North Field 2
5/6/18 12:00 PM Slightly Atheltico vs. Korona F.C 2 5-3 Dobson High School North Field 2
5/6/18 8:00 AM Lightspeed F.C vs. Los Blancos 2 2-9 Tempe Sports Complex Field 1 1
5/6/18 10:00 AM Bulletproof Tigers vs. Strictly Business 3 1-6 Tempe Sports Complex Field 1 1
5/6/18 12:00 PM Tempe Sports Complex Field 1 1
5/6/18 8:00 AM LWFC vs. The Reds 1 1-2 Tempe Sports Complex Field 2 2
5/6/18 10:00 AM Effen Soccer F.C vs. #fcphoenix 1 2-1 Tempe Sports Complex Field 2 2
5/6/18 12:00 PM BG Lions vs. F.C Armada 3 1-1 Tempe Sports Complex Field 2 2
Week 6
5/13/18 8:00 AM #fcphoenix vs. UMB F.C 1 3-2 Salt River Fields – 7555 N Pima Rd, Scottsdale, AZ 85258 1
5/13/18 10:00 AM Incinerators vs. LWFC 1 0-1 Salt River Fields – 7555 N Pima Rd, Scottsdale, AZ 85258 1
5/13/18 12:00 PM SMV vs. Korona F.C 2 0-4 Salt River Fields – 7555 N Pima Rd, Scottsdale, AZ 85258 1
5/13/18 8:00 AM Bulletproof Tigers vs. Seytans 2 0-6 Salt River Fields – 7555 N Pima Rd, Scottsdale, AZ 85258 2
5/13/18 10:00 AM Celtic Old Firm vs. AZ Vietnam 2 5-4 Salt River Fields – 7555 N Pima Rd, Scottsdale, AZ 85258 2
5/13/18 12:00 PM Phx Celtic Bhoys vs. Effen Soccer F.C 1 2-0 Salt River Fields – 7555 N Pima Rd, Scottsdale, AZ 85258 2
5/13/18 8:00 AM AZ Rangers vs. The Reds 1 0-0 Tempe Sports Complex 1
5/13/18 10:00 AM LMIC vs. Lightspeed F.C 2 6-0 Tempe Sports Complex 1
5/13/18 12:00 PM Slightly Athletico vs. Los Blancos 2 2-0 Tempe Sports Complex 1
5/13/18 8:00 AM BG Lions vs. Octavian F.C 3 8-0 Tempe Sports Complex 2
5/13/18 10:00 AM F.C Armada vs. Strictly Business Spartans 3 4-1 Tempe Sports Complex 2
5/13/18 12:00 PM Tempe Sports Complex 2
Week 7
5/19/18 8:00 AM DOB vs. Strictly Business Spartans 3 4-3 Tempe Sports Complex 1
5/19/18 10:00 AM #fcphoenix vs. Phx Celtic Bhoys 1 1-2 Tempe Sports Complex 1
Week 7
5/20/18 8:00 AM Celtic Old Firm vs. Korona F.C 2 1-1 Salt River Fields 1
5/20/18 10:00 AM AZ Rangers vs. Phx Celtic Bhoys 3 1-1 Salt River Fields 1
5/20/18 12:00 PM The Reds vs. #fcphoenix 1 0-1 Salt River Fields 1
5/20/18 8:00 AM LWFC vs. UMB F.C 1 4-0 Salt River Fields 2
5/20/18 10:00 AM LMIC vs. Los Blancos 2 0-2 Salt River Fields 2
5/20/18 12:00 PM Incinerators vs. Effen Soccer F.C 1 2-2 Salt River Fields 2
5/20/18 8:00 AM Slightly Athletico vs. SMV 2 2-1 Tempe Sports Complex 1
5/20/18 10:00 AM AZ Vietnam vs. Lightspeed F.C 2 2-1 Tempe Sports Complex 1
5/20/18 12:00 PM Tempe Sports Complex 1
5/20/18 8:00 AM BG Lions vs. Seytans 3 0-1 Tempe Sports Complex 2
5/20/18 10:00 AM F.C Armada vs. Octavian 3 5-0 Tempe Sports Complex 2
5/20/18 12:00 PM Bulletproof Tigers vs. DOB 3 1-4 Tempe Sports Complex 2
Week 8
06/03/18 8am Korona F.C vs. AZ Vietnam D2 Quarter Final Salt River Fields – North Fields 1
06/03/18 10am Reds Slightly Athletico vs. Lightspeed F.C D2 Quarter Final Salt River Fields – North Fields 1
06/03/18 12pm Salt River Fields – North Fields
06/03/18 8am Effen Soccer F.C vs. Incinerators D1 Quarter Final Salt River Fields – North Fields 2
06/03/18 10am #fcphoenix vs. The D1 Quarter Final Salt River Fields – North Fields 2
06/03/18 12pm Salt River Fields – North Fields
06/03/18 8am Seytans vs. Octavian F.C D3 Quarter Final Salt River Fields – South Fields 1
06/03/18 10am AZ Rangers vs. UMB F.C Wooden Spoon / Relegation Playoff Salt River Fields – South Fields 1
06/03/18 12pm Salt River Fields – South Fields
06/03/18 8am BG Lions vs. F.C Armada D3 Quarter Final Tempe Sports Complex Field 1 1
06/03/18 10am Strictly Business Spartans vs. Bulletproof Tigers D3 Quarter Final Tempe Sports Complex Field 1 1
06/03/18 12pm SMV vs. Los Blancos Wooden Spoon / Relegation Playoff Tempe Sports Complex Field 1 1
Week 9
6/10/18 8am Celtic Old Firm vs. (Winner Korona F.C or AZ Vietnam) Div 1 Semi Final Salt River Fields – North Fields
6/10/18 10am Phoenix Celtic Bhoys vs. (Winner #fcphoenix or The Reds) Div 2 Semi Final Salt River Fields – North Fields
6/10/18 8am LMIC vs. (Winner Slightly Athletico vs. Lightspeed F.C) Div 2 Semi Final Salt River Fields – North Fields
6/10/18 10am LWFC vs. (Winner Effen Soccer F.C vs. Incinerators F.C) Div 1 Semi Final Salt River Fields – North Fields
6/10/18 8am Seytans/Octavian vs. Strictly Business/Bulletproof Tigers Div 3 Semi Final Salt River Fields – South Field
6/10/18 10am D.O.B vs. (Winner BG Lions vs. F.C Armada) Div 3 Semi Final Salt River Fields – South Field
Week 10
6/17/18 8am D2 Cup Final Salt River Fields – North Fields
6/17/18 10am D1 Cup Final Salt River Fields – North Fields
6/17/18 8am D3 Cup Final Salt River Fields – North Fields
Fall Season – September 2018 @ Riverview Park

Shop the Official 2018 FIFA World Cup Match Ball

Subscribe to our newsletter!
Subscribe